Standplads: C-07
Det Lille Bryggeri
Barrel Aged Big Mash Up
Same but Different
Håndbrygget Øl
Denne øl er total udnyttelse af malten. Big Mash Up er brygget med så store mængder råvarer, at det har været muligt at lave endnu en øl ud af den samme malt, den øl hedder Small Mash Up.
Big Mash Up er en Imperial Stout, sort som natten, fuld af fylde, kraft og smag. Øllen har en stor sødme, fordi der efterlades meget restsukker, da udgangspunktet har været voldsomt store mængder malt. Denne udgave har yderligere lagret 430 dage på Johnny Walker Gold Edition fade, der er med til at give Big Mash up nye noter, og en anderledes fylde og karakter.
Facts for nørder:
8 typer malt (Munich, Pilsner, Black Malt, Caramunich 2, Caraaroma, Chocolate, Special B, Roasted Barley) 2 typer humle (Centennial, Amarillo)
IBU: 78, EBC: 347
OG: 1.160 FG: 1.041 16,2% vol. alkohol.
Indhold 0,5l.
Ingredienser: Bygmalt, humle, vand, sukker og gær.
Ufiltreret & upasteuriseret
Bør opbevares mørkt og køligt.
Brygget 26. oktober 2020
Lagt på fad 23. november 2020
Tappet 27. januar 2022
God fornøjelse!
René Hansen
Brygger & Ejer
Det Lille Bryggeri
Imperial stout: En bred kategori af kraftige stouts, som inkludere afdæmpede engelsk inspirerede versioner og voldsommere amerikansk inspirerede versioner.