Standplads: C-16
I år er året hvor vi på Thisted Bryghus fejre 120 års fødselsdag, det vil vi gøre med en brag af en fest på vores stand, hvor vi har hele 18 haner, hvor på der er 6 nyheder, som løbende vil blive afsløret inden Ølfestivalen.
Et par af nyhederne i kommer til at smage er de nye Limfjords “Baltic” IPA med masser af amerikanske humler og Thy Økologisk Hvede en lækker Belgisk Wit.
Endnu en nyhed vi præsentere på Ølfestivalen er den nye Cold Hawaii Berliner Weisse, med Solbær, Blåbær og Røde Ribs, uden humle.
Vi har også været i gang med at finpudse vores Økologisk IPA og Signatur IPA, ved at lave om på humletilsætningen, så noget af Whirlpool humlen er blevet flyttet, så den nu bliver tilsat som tørhumle.
Også at finde er de 2 nye alkoholfri øl, Alkoholfri Classic og Alkoholfri IPA glæd jer.