Årets Håndbryg 2019 er fundet

Udgivet lørdag d. 25 maj 2019

Bocken “Revival of the Bock”, brygget af Kim Breinholt Jensen, er årets håndbryg. Se samtlige...
ÅRETS HÅNDBRYG
“Revival of the Bock”, Kim Breinholt Jensen (Bock)

RESULTATER – SKM 2019

SKM-GULD: “Den siste tysken”, Fredrik Olsson & Mikael Andersson (SE) (Tysk Pilsner)
SKM-SØLV: “Sankt Gertruds 10”, Ole Munch (DK) (Mørk Stærk Belgisk Ale)
SKM-BRONZE: “SheepFucker”, Henrik Kristedal & Pernilla Zackrisson (SE) (Engelsk Brown Ale)

DM I HÅNDBRYG – VINDERNE

LYS LAGER
Guld: “I østen stiger solen op”, Peter Gregersen (Moderne Lys Lager)
Sølv: “Hopils pokus”, Peter H. Kvist (Moderne Lys Lager)
Bronze: “Golden Münich Helles II”, Thomas & Peter Guldborg (Münchner Helles)
MØRK LAGER
Guld: “Munkel”, Øystein Borud (Münchner Dunkel)
Sølv: “Mittlefrüh på sterorider”, Peter Gregersen (Moderne Mørk Lager)
Bronze: “Wienervalsen”, Carsten & Anders Holløse (Wiener)
BOCK
Guld: “Revival of the Bock”, Kim Breinholt Jensen (Bock)
Sølv: “EM-MA Bock nr. 13”, Martin R. Andersen & Erik Martinsen (Bock)
Bronze: “Investigator”, Bryghuset Kold Sundbæk (Doppelbock)
LYS ALE
Guld: “Herlev Pale Ale”, Kent Brunstedt (Amerikansk Pale Ale)
Sølv: “Itsi Bitsi”, Rahnster (Amerikansk Pale Ale)
Bronze: “Golden Kölsch II”, Thomas & Peter Guldborg (Kölsch)
MØRK ALE
Guld: “The Brown Eyed Girl”, Claus Lücking (Amerikansk Brown Ale)
Sølv: “Fall of the temple”, Anders Jurin Hansen (Altbier)
Bronze: “Snot i sækkepiben”, Michael Knudsgaard (Skotsk Stærk Ale/Wee Heavy)
IPA
Guld: “Flydende solskin”, Peter Gregersen (Amerikansk IPA)
Sølv: “Mr. Freeze MaltKings”, Brian, Jonas og Simon (Amerikansk IPA)
Bronze: “The grudge”, Søren Kürstein (Amerikansk IPA)
HVEDEØL
Guld: “Belgiens Hemmelighed 2018”, Lenni Sandhu Løbter (Belgisk Wit)
Sølv: “What a day”, Jakob Bille Petersen (Weizen/Weissbier)
Bronze: “Boris”, Kim Skals (Weizen/Weissbier)
PORTER/STOUT
Guld: “Chokostout”, Rankness (Sweet Stout)
Sølv: “Good Stuff Summer Porter 2019”, Henrik Husballe (Porter)
Bronze: “Rekordbogen”, Michael Knudsgaard (Dry Stout)
STÆRK ØL
Guld: “Black Vanilla”, Jakob Thomsen (Imperial Stout)
Sølv: “Kulminator tribute”, Peter H. Kvist (Engelsk Barley Wine)
Bronze: “Det Sorte Bæst”, Tobias Henningsen (Imperial Stout)
LYS BELGISK ALE
Guld: “Champagne Buster”, Anders Jurin Hansen (Saison)
Sølv: “Trinity tripel” Øystein Borud (Lys Stærk Belgisk Ale/Tripel)
Bronze: “4 Depressive Saisons #4”, Rune Vestergaard (Saison)
MØRK BELGISK ALE
Guld: “Sankt Gertruds 10”, Ole Munch Mørk (Stærk Belgisk Ale)
Sølv: “Sir Wallace Gone south”, Johnnie Lindahl (Mørk Stærk Belgisk Ale)
Bronze: “Dubbel Down”, Jakob Bille Petersen (Belgisk Dubbel/Bruin)
SYRLIG ØL
Guld: “Cherry Up”, Kim Skals (Belgisk Frugt Lambic)
Sølv: “Pink Swinger”, Ole Simmelsgaard (Belgisk Frugt Lambic)
Bronze: “Fuglekrigeren”, Carsten Gundersen (Belgisk Frugt Lambic)
SPECIALØL
Guld: “Mandaripa”, Peter Gregersen (Frugt/Grøntsagsøl – Amerikansk IPA m/mandarin)
Sølv: “Mr Gorbachev, Tear Down This Sour”, Patrick Schou (Frugt/Grøntsagsøl – Berliner Weisse m/Hindbær)
Bronze: “Nine Toes Bourbon and Rum”, Emil Andersen (Trælagret Øl – Engelsk Barley Wine)