ÅRETS HÅNDBRYG: Saison D’Être (Saison) af Anna Moe og Neil Page
SKM 2018 (Det Skandinaviske Mesterskab)
SKM-GULD: “Övrigt klassiskt syrligt öl” (Oud bruin med frukt), Kalle Andersson (Sverige)
SKM-SØLV: Saison D’Être (Saison), Anna Moe og Neil Page (Danmark)
SKM-BRONZE: “Wobbly knees White Lady” (Wit), Thore Paulsson (Sverige)
SKM-SØLV: Saison D’Être (Saison), Anna Moe og Neil Page (Danmark)
SKM-BRONZE: “Wobbly knees White Lady” (Wit), Thore Paulsson (Sverige)
DM I HÅNDBRYG 2018
1. – LYS LAGER
Guld: “Sommer flirt” (Moderne Lys Lager), Jakob Bille Petersen
Sølv: “Viktoria – T. Pilsner” (Tjekkisk Pilsner), Peter Hedelund Christiansen
Sølv: “Viktoria – T. Pilsner” (Tjekkisk Pilsner), Peter Hedelund Christiansen
2. – MØRK LAGER
Guld: “Schlager Lager” (Moderne Mørk Lager), Svanemølle Bryghus
Sølv: “Golden Wiener” (Wiener), Thomas Guldborg & Peter Guldborg
Bronze: “Rød Morgiane” (Wiener), Peter Gregersen
Sølv: “Golden Wiener” (Wiener), Thomas Guldborg & Peter Guldborg
Bronze: “Rød Morgiane” (Wiener), Peter Gregersen
3. – BOCK
Guld: “Bakerman’s Weizenbock” (Weizenbock), Marcus Hougaard Jensen
Sølv: “BBR Celebration Bock 2018” (Bock), BBR
Bronze: “Kulminator Bondo Bock 2018” (Doppelbock), kulminator.dk
Sølv: “BBR Celebration Bock 2018” (Bock), BBR
Bronze: “Kulminator Bondo Bock 2018” (Doppelbock), kulminator.dk
4. – LYS ALE
Guld: “Tollunds Late Hop" (Amerikansk Pale Ale), Peder Tollund
Sølv: “Golden Kölsch” (Kölsch), Thomas Guldborg & Peter Guldborg
Bronze: “Louisegades pale ale” (Amerikansk Pale Ale), Kim Skals
Sølv: “Golden Kölsch” (Kölsch), Thomas Guldborg & Peter Guldborg
Bronze: “Louisegades pale ale” (Amerikansk Pale Ale), Kim Skals
5. – MØRK ALE
Guld: “Doktor Brown” (Engelsk Brown Ale), Peder Tollund
Sølv: “Weekendstarter” (Engelsk Brown Ale), Rene Christensen
Bronze: “Tartan” (Skotsk Stærk Ale/Wee Heavy), Michael Knudsgaard
Sølv: “Weekendstarter” (Engelsk Brown Ale), Rene Christensen
Bronze: “Tartan” (Skotsk Stærk Ale/Wee Heavy), Michael Knudsgaard
6. – IPA
Guld: “Headbangers pale ale” (Amerikansk IPA), Søren Kürstein
Sølv: “Not supposed to be very bitter” (Amerikansk IPA), Peter Gregersen
Bronze: “Blitz Creek IPA” (Amerikansk IPA), Troels Lunde Hagensen
Sølv: “Not supposed to be very bitter” (Amerikansk IPA), Peter Gregersen
Bronze: “Blitz Creek IPA” (Amerikansk IPA), Troels Lunde Hagensen
7. – HVEDEØL
Guld: “Retrograd” (Belgisk Wit), Asbjørn Riis Albiniussen
Sølv: “Louisegades hvede” (Weizen/Weissbier), Kim Skals
Bronze: “Svedende Olga” (Weizen/Weissbier), Ole Simmelsgaard
Sølv: “Louisegades hvede” (Weizen/Weissbier), Kim Skals
Bronze: “Svedende Olga” (Weizen/Weissbier), Ole Simmelsgaard
8. – PORTER/STOUT
Guld: “Festivalnatten” (Oatmeal Stout), Carsten Holløse
Sølv: “Pis Porter” (Porter), Søren Søe
Bronze: “MacSmoke” (Porter), Peter H. Kvist
Sølv: “Pis Porter” (Porter), Søren Søe
Bronze: “MacSmoke” (Porter), Peter H. Kvist
9. – STÆRK ØL
Guld: “Face Dropkicking Gentlemens’ Stout” (Imperial Stout), Troels Lunde Hagensen
Sølv: “Black Cousin” (Imperial Stout), Kim Breinholt Jensen
Bronze: “West Indies Porter” (Foreign Extra Stout), Anna Moe og Neil Page
Sølv: “Black Cousin” (Imperial Stout), Kim Breinholt Jensen
Bronze: “West Indies Porter” (Foreign Extra Stout), Anna Moe og Neil Page
10. – LYS BELGISK ALE
Guld: “Saison D’Être" (Saison), Anna Moe og Neil Page
Sølv: “Blonde on Blonde” (Belgisk Blond), Øystein Borud
Bronze: “It’s the Wedding Saison!” (Saison), Anders Møller
Sølv: “Blonde on Blonde” (Belgisk Blond), Øystein Borud
Bronze: “It’s the Wedding Saison!” (Saison), Anders Møller
11. – MØRK BELGISK ALE
Guld: “Mamma Vubber’s Dubbel Belgisk” (Dubbel/Bruin), The Dirty Shame Brewery / Henrik Sunne
Sølv: “Kapslens 10’er 2018" (Mørk Stærk Belgisk Ale), Kapslen/ Erik Madsen
Bronze: “Us and them" (Mørk Stærk Belgisk Ale), Allan Carlé
Sølv: “Kapslens 10’er 2018" (Mørk Stærk Belgisk Ale), Kapslen/ Erik Madsen
Bronze: “Us and them" (Mørk Stærk Belgisk Ale), Allan Carlé
12. – SYRLIG ØL
Guld: “Lazy Lamb(ic)” (Belgisk Frugt Lambic), Anna Moe og Neil Page
Sølv: “Berliner Hopfkopf” (Berliner Weisse), Øystein Borud
Bronze: “Louisegades kriek” (Belgisk Frugt Lambic), Kim Skals
Sølv: “Berliner Hopfkopf” (Berliner Weisse), Øystein Borud
Bronze: “Louisegades kriek” (Belgisk Frugt Lambic), Kim Skals
13. – SPECIALØL
Guld: “Hoppy birthday Rosemary” (Krydret Øl), Mads Sønderkær
Sølv: “Fermette” (Andre Tilsætninger), Sofie Saerens
Bronze: “Røgsvinet” (Andre Røgøl), Danni Borchmann
Sølv: “Fermette” (Andre Tilsætninger), Sofie Saerens
Bronze: “Røgsvinet” (Andre Røgøl), Danni Borchmann