LIVE Hazy DIPA fra Alefarm
StandB-26
Too Old To Die Young x Alefarm Collaboration
Vi er stolte af at præsentere vores nyeste to samarbejdsbryg med Alefarm, som lanceres i april 2025. I samarbejde med MENYs Øllaug har vi udviklet to unikke øl, der sælges som et sæt eksklusivt i MENY-kæden som ‘månedens øl’.
Denne collab er en fejring af håndværk, kreativitet og fællesskab. Begge bryggerier har bragt deres ekspertise og passion for særligt de humlede Double IPA’er til bordet for at skabe noget helt særligt, der aldrig er set før i dagligvarehandlen.
Alefarm brygges “LIVE” en Hazy DIPA, der er fyldt med saftige og tropiske frugtnoter. Denne øl har en blød og fyldig mundfølelse, der fremhæver de intense aromaer af mango, ananas og citrus. Perfekt til dem, der elsker en frugtig og aromatisk DIPA.
Smagsnoter: Saftig og tropisk med noter af ananas, mango og citrus. En fyldig mundfylde og en blød bitterhed giver en velafbalanceret og frugtig smagsoplevelse
Mad: Denne Hazy DIPA passer godt til krydrede asiatiske retter som Thai curry, grillet kylling eller en frisk ceviche. Den tropiske frugt og fyldige mundfylde balancerer de krydrede og syrlige smage.
New England IPA: En tåget pale ale med kraftig frugtig karakter, uden den typiske bitterhed som forbindes med IPA. Stilarten og eksemplerne bør nydes så friske som muligt.
Information
Alkohol8 %